دوست خوب چه فوایدی برای سلامتی‌تان دارد؟ | انجمن گیاهان | اولین و تنها خبرگزاری رسمی حوزه سلامت | انجمن گیاهان

۱۵ آذر ۱۳۹۶ گیاهان

دوست خوب چه فوایدی برای سلامتی‌تان دارد؟

بنابه گفته روانشناسان، دوستی‌ها می‌توانند روی تمام جنبه‌های سلامتی افراد تاثیر بسیار خوبی بگذارند. آنها ما را شادتر می‌کنند، باعث می‌شوند بهتر غذا بخوریم و با دور کردن تنهایی‌هایمان، از مقدار اضطراب وجودمان می‌کاهند. همچنین موجب حفاظت از ما در برابر بیماری‌های مزمن مانند بالا بودن فشار خون و کلسترول می‌شوند و در ضمن در ما انگیزه ایجاد عادت های خوب، مانند رژیم غذایی سالم  و ورزش به وجود می‌آورند.

به گزارش انجمن گیاهان ( انجمن گیاهان ) از دیلی میل، ارتباط بین دوستی و سلامت خوب جسم و روح، دهه‌هاست که ثابت شده است. اما متخصصان هشدار می‌دهند که باید به اندازه کافی وقت  گذاشته و دوستی مناسب پیدا کرد. دوستی که باعث نشود اهداف و ارزش هایتان را از دست بدهید. زیرا چنین دوستی دقیقا نتیجه عکس می گذارد. درحقیقت داشتن دوستان متعدد خوب است اما کیفیت دوستی از اهمیت بالایی برخوردار است و یک دوست خوب می تواند فواید سلامتی بسیاری داشته باشد. از برخی دیگر از این فواید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- عمر طولانی

تحقیقات بسیاری نشان داده است که تنهایی از عمر انسان می کاهد اما تعاملات اجتماعی، به ویژه با دوستان خوب، آن را افزایش می‌دهد.

۲- اضطراب و افسردگی کمتر

افرادی که تنها هستند، معمولا برای زندگی و سلامت خود، ارزشی قایل نیستند و به سمت عادت های مخرب مانند پرخوری و یا سیگار کشیدن متمایل می شوند. این نوع عادت ها فرد را مضطرب و افسرده نیز می کنند. اما داشتن دوست و البته محققان تاکید می کنند،” یک دوست خوب”، می تواند جلوی این مشکلات را بگیرد.

۳- اهداف خوب سلامتی

دوستان خوب روی ما اثر روانشناختی و هورمونی دارند که حتی باعث می شوند، بهتر ورزش کنیم. بررسی ها نشان داده است به طور گروهی ورزش کردن از استرس فرد نسبت به زمانی که به تنهایی ورزش می کند، بیشتر می کاهد و او را سریع تر متناسب می کند.

به گزارش انجمن گیاهان، محققان می گویند اگر می خواهید از فواید سلامتی اشاره شده، بهترین بهره را ببرید، باید دوستان خوبی داشته باشید. بنابراین برای پیدا کردن چنین دوستانی باید به اندازه کافی وقت گذاشته و تعاملات اجتماعی تان را افزایش دهید.

مترجم: نادیا زکالوند

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم