ابتلا ۰.۱ تا ۰.۲ درصد کودکان کشور به ایدز/ گرفتن تست ایدز از مادران باردار در کلینیک‌های دولتی | انجمن گیاهان | اولین و تنها خبرگزاری رسمی حوزه سلامت | انجمن گیاهان

۲۰ مهر ۱۳۹۶ گیاهان

ابتلا ۰.۱ تا ۰.۲ درصد کودکان کشور به ایدز/ گرفتن تست ایدز از مادران باردار در کلینیک‌های دولتی

رئیس مرکز تحقیقات ایدز وزارت بهداشت گفت: انتقال ایدز از مادر به نوزاد در زمان زایمان و درهنگام شیردادن رخ می‌دهد و از آنجایی که این مادران نباید به فرزند خود شیردهند شیرخشک کودکان آنها را وزارت بهداشت تامین کرده و به صورت رایگان در اختیار این مادران قرار می‌دهد.  

دکتر مینو محرز درگفت وگو با انجمن گیاهان(انجمن گیاهان)، درباره کودکان مبتلا به HIV/ایدز با بیان اینکه تعداد تعداد کودکان مبتلا به این بیماری بسیار کم وحدود ۱.۰ تا ۲.۰ درصد است،‌ گفت: در حال حاضر مهم‌ترین عامل انتقال ویروس ایدز از مادر به نوزاد  است و یا اینکه کودک توسط فرد مبتلا مورد سوءاستفاده جنسی قرار بگیرد که این مورد بسیار نادر است.

وی با اشاره به برنامه برنامه پیشگیری از انتقال ایدز از مادربه فرزند که توسط وزارت بهداشت در حال اجراست،‌ادامه داد:  درحال حاضر وزارت بهداشت زنان بارداری را که به کلینیک‌های دولتی مراقبت از زنان باردار معرفی می‌شوند،  مورد تست ‌‌‌الایزا یا  HIV قرار داده و به کلینیک‌های خصوصی نیز آموزش داده که زنان باردار را مورد این تست قرار دهند .

مشارکت ایران در برنامه جهانی پیشگیری از انتقال ایدز به نوزادان

محرز با تاکید براینکه سازمان UN ایدز برنامه‌ای دارد که براساس آن میزان انتقال ایدز از مادر به کودک را در جهان به صفر برساند، خاطر نشان کرد:  کشورما نیز در این برنامه مشارکت دارد و خوشبختانه اقداماتی که در این راستا  انجام شده بسیار خوب بوده است .

رئیس مرکز تحقیقات ایدز با بیان اینکه انتقال ایدز از مادر به نوزاد در زمان زایمان و درهنگام شیردادن رخ می‌دهد، بیان کرد: اگر فردی مبتلا به این بیماری شود او را تحت درمان قرار می‌دهیم تا بیماری به نوزاد وی منتقل نشود. همچنین از آنجایی که این مادران نباید به فرزند خود شیر دهند شیرخشک کودکان آنها را وزارت بهداشت تامین کرده و به صورت رایگان در اختیار این مادران قرار می‌دهد.

وی اظهار کرد: برنامه پیشگیری از انتقال عفونت از مادر به نوزاد ۳ سال است که در حال اجراست اما طی یکسال اخیر این برنامه از حالت پایلوت خارج و در تمام کشور اجرایی شده است.

به گفته محرز مهم‌ترین مشکل در این خصوص ناآگاهی فرد نسبت به بیماری خود است که باعث می‌شود به دلیل عدم انجام درمان‌ها لازم بیماری را به فرزند خود انتقال دهد.

این متخصص بیماری‌های عفونی با تاکید براینکه هر زمانی از دوران حاملگی که فرد به مراکز مربوطه  مراجعه کند درمان ضد ویروسی را برای وی آغاز می‌کنیم،‌ اظهار امیدواری کرد که با اجرای برنامه پیشگیری وزارت بهداشت دیگر شاهد انتقال بیماری ایدز  از مادر به کودک نباشیم.

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم